Şeyh Mustafa Resülzade Efendi

Şeyh Mustafa Resülzade Efendi

Şeyh Mustafa Resülzade Efendi Türbesi Kastamonu Şehir merkezindeki Kırkçeşme Mahallesinde bulunmaktadır. Şeyh Mustafa Resülzade Efendi ile ilgili anlatılan efsanede , evliyaların ilerde keramet gösterecek kişilere çocuk yaşta göründükleri ve onlarla birlikte oldukları inancı vardır.

Efsaneye göre yörenin bilinen evliyalarından olan Ahmet Hicabî Efendi çocukluğunda peygamber soyundan gelen Seyyid Şeyh Mustafa Resülzade Efendi’nin türbesinin etrafında oynarken kimi zaman ortadan kaybolurmuş. Büyüdüğünde ona oyun oynarken ortadan neden kaybolduğu, nereye gittiği sorulduğunda Ahmed Hîcabi, Şeyh Mustafa Resülzade Efendi’nin türbesinin bulunduğu yerin türbe olduğunu bilmediğini, orada oynarken o evde (türbenin ev oduğunu zannetmekteymiş) oturanların onu çağırıp sevip okşadıklarını, sohbet ettiklerini ve sonra dışarı gönderdiklerini söylemiştir .

Bugün de alkolik olan kişiler bu alışkanlıklarından kurtulmak için türbeye gelip dua etmektedirler. Kimi zaman da alkolik olan kişilerin aileleri bu kişileri sarhoşken buraya getirmekte ayılıncaya kadar beklemektedirler. Böylece alkol alışkanlığından kurtulunacağına inanılmaktadır.

NASIL GİDİLİR ?

Cebrail, Kırkçeşme Cd. No:55 Merkez/Kastamonu

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.