Karanlık Evliya

Karanlık Evliya

Karanlık Evliya türbesi Kastamonu Yavuz Selim Mahallesinin türbe sokağında bulunmaktadır. Karanlık Evliya Türbesi mimari olarak ilginç bir özellik göstermektedir. Türbenin mimarı yapısından Çobanlar Devri Hükümdarlarından birine ait olduğu tahmin edilmektedir.

Karanlık Evliya Türbesi Kesme taştan sekiz köşeli ve iki katlı olan türbenin giriş katında sanduka bulunmaktadır ve üzeri taş sivri külah ile örtülmüştür.Sanduka bölümüne alt katta basit kemerli bir kapıdan girilmektedir. Yanında sonradan yapılmış bir de mescit bulunmaktadır. Türbe, tamamen Selçuklu Mimari tarzı bir eserdir.İnşaat tekniği, iki katlı oluşu bu fikri teyit etmektedir. Kitabesi yoktur. Yazılı eserlerde de hakkında başka bilgiye rastlanmamıştır. Kastamonu’nun en eski türbelerinden birisidir. Vakıflar idaresince bir şahsa satılan bahçenin içindedir.

Karanlık Evliya ile ilgili efsaneler ise isminin üzerinedir. Bir efsaneye göre evliya hayattayken kalabalık içine karışmaz, yüzünü kimseye göstermezmiş. Cuma günleri namaz kıldıracağı zaman da camiye yüzünde siyah bir örtü ile gelir namazı öyle kıldırırmış. Yüzündeki siyah örtüden dolayı Karanlık Evliya dendiğine inanılmaktadır.

İsimle ilgili bir başka inanış da türbenin taş yapısının siyah oluşundandır. Çevre sakinlerinin söylediklerine, binanın yüzeyindeki siyahlıklara göre türbe zamanında bir yangın geçirmiş, taş bina olduğu için türbe yanmamış ama taşları alevlerden dolayı kararmış. Bu nedenle de burada yatan evliyaya Karanlık Evliya denmiş.

Bir başka inanışa göre de ışık alacak penceresi olmadığı için içerisinin karanlık olmasından dolayı bu ismin türbeye verilmiş olduğudur. Hakkında yazılı kaynaklarda bilgi bulunmayan evliyanın mahalle halkını her türlü kötülükten koruduğuna inanılmaktadır.

NASIL GİDİLİR ?

Yavuz Selim, Maymun Çeşme Sk. Merkez/Kastamonu

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.